Kadirli'nin ilk ve tek radyosu

Kadirli hayvan barınağında Türkiye’de bir ilk

Kadirli Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğüne bağlı Hayvan Barınağında Türkiye’de bir ilk gerçekleşiyor,barınağa alınan sokak hayvanların saldırmaması için eğitim ve serbest gezi alanı oluşturuldu.
Yaklaşık 1 yıldır faaliyette olan barınakta veteriner ile birlikte 9 personel görev yapıyor.Barınakta şu an 107 hayvan bulunuyor ve bugüne kadar 169 hayvan sahiplendirilmiş tir.

Kırık ve çıkığı olan hayvanlar Adana ya da gönderiliyor ve tedavi edildikten sonra geri barınağa alınıyor. İleri ki günlerde ise hayvanların daha geniş bir alana da gezmesi için çalışmalar başlatılacak olup şu an barınakta hayvanların gezme alanı bulunuyor ve bu uygulama Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor.Çiğ et kesinlikle verilmiyor etler pişirilerek makarna ile veriliyor.Ayrıca yavru köpeklere süt veriliyor.Günde ortalama 2 saat uzman bir kişi tarafından itaat eğitimi veriliyor.Vatandaş tehlikeli gördüğü sokak hayvanı için belediyeyi arıyor ve barınak ekipleri alıp barınağa getiriyor.

Barınakta tedavi edilen köpekler yaşam alanlarına geri bırakılıyor veya sahiplendiriliyor. Aşıları düzenli yapılıyor.Kısırlaştırma operasyonları için 2 adet ünite bulunuyor.Çok yakında alınacak izinler ile bu ünitelerde hizmet vermeye başlayacak.

Barınakla ilgili veteriner yok,besleme yapılmıyor,ölüme terk ediliyor çiğ et veriliyor iddialarının yalan olduğu görülüyor.Barınakta görevli veteriner Murat Tıraş hayvanların 15 günde bir ilaçlı su ile banyo yaptırılarak temizliklerinin yapıldığını söylüyor.

Haber: Burhan Demircioğlu

[Toplam:1    Ortalama:5/5]