MRT FM
TURP GİBİ RADYO

Arkeoloji Topluluğu’ndan Göbeklitepe Gezisinde

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) Arkeoloji Topluluğu tarafından “Göbeklitepe Gezisi” düzenlendi.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) Arkeoloji Topluluğu tarafından “Göbeklitepe Gezisi” düzenlendi.

Düzenlenen geziye Üniversite Rektörü, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alpaslan Dayangaç, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Eyyüp Tel, Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyeleri ve Üniversite öğrencileri katıldı.

Bilinen en eski ve en büyük tapınak olan Göbeklitepe ören yeri Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyelerinden İrfan Tuğcu’nun anlatımı eşliğinde gezildi.

Tarihin “0” noktası sıfatıyla dikkat çeken Göbeklitepe ören yeri gezisi öncesinde, karşılama merkezinde Göbeklitepe ile ilgili animasyon gösterisi izlendi.

“Günümüzden 12000 yıl önceye tarihlendirilen, çapları 30 metreyi bulan yaklaşık 20 dairesel yapının ortasında 2’şer adet T biçimli sütun bulunmaktadır. 2006 yılında Alman Der Spiegel dergisi Hz. Adem ve Hz. Havva’nın efsanelere konu olmuş yeşil ve bereketli Aden Bahçelerinin Göbeklitepe’de olduğunu yazmıştı. Bazı arkeologlar, boyları 3 ile 6 metre arasında değişen T biçimindeki sütunların stilize edilmiş insan figürleri olduklarını ve Hz. Adem ile Hz. Havva’yı temsil ettiğini düşünmektedir. Gerek konum gerekse açığa çıkartılan anıtsal yapıların varlığı Göbeklitepe’yi Neolitik Dönemin diğer örneklerinden farklı bir konumda olduğunu ve 12000 yıl boyunca dokunulmadan korunduğunu göstermektedir.”

Daha sonra Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi yetkilileri gezi ekibine müzede bulunan eserler hakkında bilgi verdi. Son olarak Haleplibahçe Mozaik Müzesindeki mozaikler gezildikten sonra, Urfa Balıklıgöl ziyaret edilerek gezi sonlandı.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
KADİRLİ HABERLERİ

Cevap yaz